Rýchle auto v pohybe na ceste

Porovnanie poistenia auta

Opäť nastal čas, keď si musíte vaše povinné zmluvné poistenie auta predĺžiť? Alebo si ho idete uzatvoriť po prvýkrát? Pokiaľ nepoznáte vaše všetky možnosti, nemali by ste pustiť do ponuky prvej spoločnosti, ktorá vám napadne. Hlavne teda, ak je vašim kritériom na výber tej správnej ponuky cena či poistné krytie. To najlepšie na trhu vám pomôže nájsť online kalkulačka na porovnanie poistenia auta či iných vozidiel. Jej hlavnou výhodou je rýchlosť, nezáväznosť a bezplatnosť. To naznačuje, že ceny rôznych ponúk si môžete zistiť skutočne len informatívne. Nikto vás nebude nútiť si nejakú ponuku z porovnania vybrať. Predstavme si však tento produkt bližšie.

Predpokladáme, že základnú definíciu ovládate. Ale pre istotu, povinné zmluvné poistenie poisťuje zodpovednosť za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. To znamená, že ak niekomu spôsobíte vašim vozidlom škodu, nemusíte z miesta tejto udalosti ihneď utiecť. Vymeníte si vaše údaje, spíšete zápis o škodovej udalosti a nahlásite to vašej poisťovni. Poisťovňa pôvodcu udalosti by mala preplatiť škody spôsobené poškodenému vozidlu. Platí to samozrejme aj v opačnom prípade. Ale len vtedy, ak povinné zmluvné poistenie na vašom vozidle máte uzatvorené. Ináč všetko hradíte vy resp. pôvodca udalosti.

Ale, ak je poškodené vozidlo nepoistené, poisťovňa pôvodcu, hoc aj je poistený, nie je povinná takto spôsobenú škodu preplatiť. To by v praxi znamenalo, že preplatenie udalosti by bolo vo vašej osobnej réžii, čo bude o dosť komplikovanejšie. Ak ste doteraz nevedeli jeden dôvod, pre ktorý si povinné zmluvné poistenie auta alebo iného vozidla zabezpečiť, teraz ho už viete. A síce, pre bezproblémové a finančne čo najmenej stratové riešenie nepríjemnej dopravnej situácie. Iné, rovnako presvedčivé dôvody si uvedieme aj nižšie.


Porovnať môžete všetky vozidla


Nech už si potrebujete urobiť porovnanie poistenia na akékoľvek vozidlo, nielen na auto, po kliknutí na hore označený výraz tú možnosť mať budete. Nezáleží na tom, či máte vozidlo do 3,5 tony či nad, či ide o kamión, dodávku, pracovný stroj, vysokozdvižný vozík, traktor či prípojné vozidlo. Všetko, čo zákonné poistenie prikazuje poistiť, si viete na danej kalkulačke porovnať. To znamená, že nepoisťujú sa len osobné automobily alebo motorové a nemotorové vozidlá. Takisto pod túto povinnosť spadajú všetky dopravné prostriedky s EČV či bez neho, ktoré potrebujú na svoju prevádzku platný technický preukaz. Teda ide aj o také vozidlá, ktoré majú len občasné povolenie vstupu na cestnú komunikáciu, prípadne ho vôbec nemajú. Je na vás si zistiť, či aj vaše vozidlo spadá do kategórie vozidiel s nariadeným zákonným poistením a náležite to rešpektovať.

Porovnanie poistenie auta online je výborné aj v tom, že za krátky čas zistíte všetky vaše možné ponuky. Namiesto hodín času strávených zisťovaním ponúk v pobočke vám stačí 10 minút na vypísanie formulára. Výsledky budú obsahovať produkty všetkých overených poisťovní, akými sú napr. Allianz, Generali, Genertel, Groupama, Komunálna poisťovňa, Kooperativa, Axa, Wüstenrot atď. Uvidíte aj to, že jednotlivé výsledky sa môžu líšiť až v stovkách eur!

Bezpečné zadanie údajov

Údaje v šuflíkochPokiaľ máte záujem o porovnanie poistenia auta, bez jednotlivých uvedených parametrov to asi nepôjde. Avšak nemusíte sa báť, pretože nič z toho, čo zapíšete, nebude zneužité. Potrebné bude zadať nielen údaje o vozidle, ktoré nájdete aj v jeho technickom preukaze, ale aj niektoré informácie o vás. Zdôrazňujeme, že nejde o žiadne osobné informácie, ktoré by mohli byť nejakým spôsobom zneužité.  Pôjde len o také údaje ako: kedy ste získali vodičské oprávnenie, či ste mali poslednú dobu nejakú škodovú udalosť atď. Nebojte sa, určite sa od vás nebude požadovať ani meno, ani adresa. Tieto údaje by bolo nutné vypísať len vtedy, ak ste si už zvolili nejakú konkrétnu ponuku z porovnania poistenia auta.

Po vypísaní základného formulára ho jedným klikom odošlete a do niekoľkých sekúnd vidíte všetky vaše ponuky. Ak vás nejaká oslovila, opäť si na ňu kliknite a budete vyzvaný k dopísaniu niektorých osobných údajov. Vzápätí vám bude mailom odoslaných niekoľko dokumentov, ktoré len potvrdzujú vašu nedávnu žiadosť o povinné zmluvné poistenie auta. V rámci nich návrh a podmienky zmluvy, údaje na zaplatenie poistného, ale aj dočasná biela karta. Poistné zaplaťte čím skôr, aby vám čím skôr mohla byť odoslaná originál biela a zelená karta s riadnou platnosťou. Dočasná biela karta, ktorú si mimochodom z mailu nezabudnite vytlačiť, je platná maximálne 30 dní. Niekde to môže byť aj menej. Nezabudnite ju nosiť pri sebe, hoc to nie je originál, pretože aj za to sa pokutuje a nie málo. V akej výške sú pokuty?


Nemalé pokutovanie za neplatné poistenie auta


Neuzatvorené povinné zmluvné poistenie na aute alebo na inom prostriedku vás môže vyjsť veľmi draho. Ako sa na to príde? Jednoducho. Policajti vás môžu ľahko zastaviť a pri obyčajnej kontrole dokladov na tento fakt prídu. V lepšom prípade vás upozornia, v horšom odídete s 300 – eurovou pokutou. V najhoršom sa vec posunie na vyššie miesta, kde zaplatíte ešte viac, približne 3 330 eur. Ak ste niekedy jazdili bez zákonného poistenia auta, ale neodhalilo sa to, ešte sa netešte. Zákon vás vie pokutovať aj 3 roky po tejto udalosti. Až po tejto dobe si už môžete vydýchnuť. Preto si vždy kontrolujte platnosť jednotlivých dokladov a prípadné ich predlženie riešte v predstihu.

Ak vás policajné hliadky pokutovali len kvôli neplatnému PZP poisteniu auta, môžete byť stále radi. Sankcie za spôsobenú dopravnú nehodu alebo škodovú udalosť bez tohto zabezpečenia by sa niesli vo finančne tragickejšom duchu. Okrem miestnej 300 – eurovej pokute, následnej 3 300 –eurovej, by ste museli zaplatiť všetky škody spôsobené iným vozidlám. Pochopiteľne aj škody na vašom vozidle. V lepšom prípade by ste zaplatili niekoľko stoviek eur, v horšom tisícky ba až desaťtisíce eur. Situácia však stále opisuje materiálne poškodenia. Na vaše náklady by boli až poškodenia na zdraví, ktoré v prípade úmrtia predstavujú nielen milióny eur, ale aj odňatie slobody. Preto, ak už teraz viete, že sa blíži koniec platnosti povinného zmluvného poistenia vášho auta, ešte môžete týmto vysokým finančným stratám predísť. Urobte si porovnanie vašich možností ešte dnes.

Či už teda hľadáte najlacnejšie povinné zmluvné poistenie auta alebo také, ktoré vám ponúka najlepšie poistné krytie, nájdete to na hore uvedenej stránke. Ak by ste si chceli prečítať iný informatívny článok o porovnaní ponúk, skúste napríklad tento.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *