Ak vám niekto spôsobí na vašom vozidle škodu, prípadne ju spôsobíte niekomu vy, mali by ste si v tej chvíli priať, aby ste mali obaja vozidlá poistené. Za opačného prípadu môže dôjsť k problémom s odškodňovaním, a to aj napriek tomu, že vinník je známy. Ako je to možné, sa dozviete nižšie. Úlohou celého článku bude vás presvedčiť o tom, že je nutné mať platné PZP na náhradu škody. Ináč si môžete vyrobiť viac problémov, ako si myslíte.
Zabezpečte si PZP aj online
O poistenie už nemusíte žiadať osobne, pretože teraz tak môžete urobiť aj z domu cez Uzavripzp. Napr. ak si stlačíte na hore vyznačený výraz, budete presmerovaný na stránku, ktoré vám okrem online žiadosť umožní aj porovnanie ponúk. Namiesto toho, aby ste navštevovali desiatky poisťovní, aby ste zistili, ktorá ponuka je tá najlepšia a najlacnejšia, navštívte dole vyznačenú stránku. Ušetríte tým hodiny, možno až dni voľného času. Do 10 minút si už jednotlivé ponuky môžete študovať z kresla vašej obývačky a hneď aj o niektorú požiadať.
Na porovnanie PZP online ale musíte vypísať formulár. Ten od vás bude požadovať hlavne informácie ohľadom poisťovaného vozidla a aj niektoré vaše neosobné údaje. Kalkulačka funguje úplne bezplatne a je nezáväzná. To znamená, že ceny si môžete kalkulovať koľko len chcete bez toho, aby ste o nejakú ponuku požiadali. Takisto máte na rozmyslenie toľko času, koľko len potrebujete. Formulár obsahuje všetky zľavy, napríklad aj pre ZŤP invalidov (link).
Pokiaľ ste si z porovnania vybrali také povinné zmluvné poistenie, ktoré zodpovedá vašim kritériám (najlacnejšie, najlepšia náhrada škody atď.), stačí jediný klik, ktorým oňho požiadate. Tento krát už bude potrebné vypísať viac údajov o vás, aj osobnejších, aby mohla byť žiadosť náležite vybavená. Do niekoľkých sekúnd po vypísaní údajov vám na mail príde:
- návrh zmluvy a podmienky,
- dočasná zelená karta,
- ale aj údaje na zaplatenie.
Poistné treba poriešiť čím skôr, pretože zelená karta platí maximálne 30 dní. Po zaevidovaní platby vám poisťovňa zašle originál zelenú kartu.
Nezabudnite podať výpoveď súčasného PZP, a to 6 týždňov pred výročným dňom zmluvy.
Prečo je potrebné?
Nie je potrebné len kvôli tomu, že ho nariaďuje zákon, ale aj kvôli vašej bezpečnosti a právam. Nejednému nešťastnému poškodenému sa stalo, že vinník z miesta nehody ušiel. Väčšinou to je kvôli preľaknutiu alebo kvôli tomu, že si predstaví, ako mu budú nadávať alebo koľko bude musieť platiť. Keby vinníci vedeli, že neúmyselné poškodenia plne hradí povinné zmluvné poistenie, možno by tak ani neboli reagovali.
Ak sa poškodený nenachádza blízko „škodcu“, je dôležité nechať kontaktné údaje a celú vec fotograficky zdokumentovať, aby ste mohli spísať záznam. Ináč sa celý proces zmarí, tým pádom zanikne aj náhrada škody plynúca z povinného zmluvného poistenia. Kvôli tomu bude musieť ten, čo vozidlá poškodil, zaplatiť všetko z vlastného vrecka. Problém s preplatením nastáva aj vtedy, ak niektorá zo zúčastnených strán nemá toto zabezpečenie platné. Je to pádny dôvod na to, aby poisťovňa odmietla preplatenie škôd. Preto zdôrazňujeme, na úplnú náhradu škody potrebujete mať uzatvorené PZP.
Čo pokrýva povinné zmluvné poistenie a v akých sumách?
Predstavme si najskôr poistné limity, ktoré vám jednotlivé poisťovne ponúkajú. Totiž aj tento najzákladnejší limit určuje štát. Je to preto, aby sa nestalo, že platíte a pomoci sa vám nedostane. To, že nejde o žiadne nízke čiastky dokazujú nasledujúce sumy náhrady škody. Ak by ste niekomu spôsobili ujmu na zdraví, poisťovňa hradí výdavky až do 5 miliónov eur. Niektoré poisťovne poskytujú aj vyššie limity, ale za príplatok. Čo sa týka materiálnej škody, tú vedia uhradiť až do 1 milióna eur. Za príplatok taktiež aj vyššie sumy. Ako sami vidíte, sumy sú vyjadrené nie v stovkách, nie v tisícoch, ale rovno v miliónoch eur.
Aká náhrada škody je z PZP dostupná? Z predchádzajúceho odseku ste sa mohli dozvedieť, že poisťovňa hradí aj materiálne, ale aj zdravotné ujmy. Treba však zdôrazniť ktorej strany. Ako vinník nemáte nárok na náhradu škody z vášho PZP. Jediný produkt, ktorý by vám pri vzniknutej resp. vami spôsobenej udalosti pomôcť, je havarijné poistenie vozidla. Napriek tomu, že poistené je vaše vozidlo, škoda je hradená len tým účastníkom, ktorým ste ju spôsobili.
Na jednej strane sa tento princíp môže zdať neférový, na druhej strane zas úplne správny. Totiž týmto preberá vaša poisťovňa zodpovednosť za škodu, ktorú spôsobíte iným vozidlám. Čo je príjemnejšie, ako zistenie, že spôsobené ujmy nemusíte hradiť z vlastného vrecka, ale niekto to za vás zaplatí? Opäť podotýkame, že ide o miliónové čiastky, takže poistenie auta je skutočne dôležitou súčasťou každého vozidla a jeho majiteľa.
Vysoké pokutovanie
Včasné zaplatenie faktúry prípadne PZP na náhradu škodu určite nepodceňujte. Cena za to by bola veľmi vysoká. Pri neplatnej zelenej karte vám vedia policajné hliadky udeliť pokutu aj do 300 eur. Obvodný úrad vám za zistenie tohto faktu môže uložiť 3 330 eurovú pokutu, a to aj dva roky po tom, čo sa skutok stal. Pri spôsobení škodovej udalosti alebo dopravnej nehody bez tohto zabezpečenia hradíte všetko z vlastného vrecka, pochopiteľne. Nezabúdajte, že táto povinnosť sa vzťahuje nie len na automobily, ale napríklad aj karavany – https://www.uzavripzp.sk/pzp-obytny-automobil-karavan/.
Ak neviete, pre ktorú poisťovňu sa rozhodnúť, neuponáhľajte sa. Na trhu je ich strašne veľa, či už:
- Axa,
- Allianz,
- Kooperativa,
- Generali atď.
Radšej s urobte bezplatné porovnanie ponúk PZP a rozhodnite sa v pokoji na základe viacerých kritérií alebo si ešte prečítajte iný článok. Nejde predsa o malý peniaz. A porovnanie vám ukáže, že rozdiel v tom môže byť aj 300 eur.