Pôžička je súčasťou našich životov

Dom položený na bankovkáchDajte zbohom pýtaniu peňazí od známych. Nikto nemusí vedieť, že máte finančné problémy. A ak si viete zvoliť správneho poskytovateľa, svoje rozhodnutie rozhodne neoľutujete. Pôžička od bankovej či nebankovej spoločnosti má taký istý charakter ako tá od známych. Každá plní svoj účel a každá je s úrokom. Známym sa napr. chcete revanšovať nielen tým, že splatíte požičanú sumu, ale dokúpite k tomu aj nejaké víno alebo dezert. Tieto dve položky predstavujú približne takú istú hodnotu ako by bol úrok vyjadrený peňažne v spomínaných inštitúciách. Nebanková pôžička vás dokonca môže vyjsť ešte výhodnejšie, pretože niektorí ponúkajú peniaze s vrátením bez úroku. Za akých podmienok možno z tejto ponuky profitovať, sa dozviete nižšie. Poďme si teraz predstaviť dva základné typy spoločností, ktoré tento produkt poskytujú.

Dva typy spoločností

Ako možno viete, nielen spoločnosti, o ktorých sme sa zmienili vyššie, poskytujú tento typ produktu. Pôžička môže byť vaša aj od súkromných osôb, ktoré ich ponúkajú na zmenku prípadne od známych za čestné slovo. Medzi opatrnejšie spôsoby, ktoré neriskujú poškodenie vzťahov, by sme mohli zarátať bankové a nebankové spoločnosti. Pokiaľ potrebujete nízke sumy, viac sa vám oplatí požičať od nebankovky. Bankové produkty sú výhodné hlavne pri vysokých sumách. Okrem toho vám banky také nízke sumy, ako ponúkajú nebankovky, nesprostredkujú. Jedine ak v rámci kreditnej karty.

Nebanková pôžička má aj tie výhodu, že skôr natrafíte na ponuky bez registra, bez dokladovania príjmu, bez dokladovania účelu či bez založenia nehnuteľnosti. Pri žiadostiach v bankách musíte mať všetko v úplnom poriadku so žiadnou podlžnosťou. Pri vyšších sumách s tým ľudia rátajú automaticky. No pri nižších by ich to mohlo zaraziť. Preto je nebanková pôžička výborným riešením pre nezamestnaných ako napr. pre dôchodcov, pre ženy na materskej, pre študentov atď. Na rozdiel od bankových možností však majú nižšiu dobu splatnosti a pri vyšších sumách vyšší úrok. Poďme si o jednotlivých produktoch povedať niečo viac.

Pôžička ihneď

Ak si potrebujete požičať nižšie sumy, no potrebujete sa k ním dostať čím skôr, jedným z riešení pre vás je aj nebanková finančná pomoc. Do 24 hodín požiadania môžete mať na účte až 500 eur. Doba doručenia nie je fixná, k žiadaným peniazom sa môžete dostať dokonca aj do 10 minút. Ako ste mohli správne vyvodiť, tento typ nie je ponúkaný bankami. Preto je možno veľmi potešujúcim, že nebanková pôžička ihneď je získateľná napr. bez registra, bez dokladovania príjmu, bez ručenia. Požiadať o ňu môžu aj nezamestnaní ako dôchodcovia, ženy na materskej, študenti atď. Úroková sadzba týchto produktov sa môže vyšplhať aj cez 30%. V konečnom dôsledku však výsledná splatená suma nepredstavuje žiadnu tragédiu, ako tomu bolo kedysi. Niekedy ste totiž museli vracať aj niekoľkonásobok požičanej sumy. V úvode sme spomínali, že nebankovú pôžičku ihneď môžete získať aj bez úroku. Ponuka platí hlavne pre tých, ktorí si v tej ktorej spoločnosti požičajú po prvýkrát. Splatnosť tohto produktu býva do 30 dní.

Rýchla pôžička

Pri vyšších sumách približne do 5 000 eur už musíte počítať nielen s náročnejšími podmienkami na získanie, ale aj s dlhšou čakacou dobou. Približne do týždňa. Je možné ju získať už aj v bankových spoločnostiach, pričom úrok môže taktiež dosiahnuť až 30%. Rýchla pôžička má dlhšiu dobu splatnosti, väčšinou aj niekoľko rokov. Bude o niečo problémovejšie nájsť poskytovateľa, ktorý nenazerá do registra prípadne ho nezaujíma dokladovanie príjmu. Ale nie je to nemožné.

Klasická pôžička

Eurá ako ozubené kolieskaPomerne často využívaným typom finančnej pomoci je aj hypotéka resp. veľká finančná pomoc. Väčšina ju využíva hlavne v bankách, ktoré vedia sprostredkovať väčší finančný obnos, niekedy aj niekoľko stoviek tisíc eur. Pochopiteľne, takáto pôžička sa nedá získať bez registra, ani bez dokladovania príjmu, väčšinou ani bez založenia nehnuteľnosti…. Takisto nie je určená pre nezamestnaných. Spláca sa maximálne 30 rokov. Úroky sú výhodnejšie v bankách, kde je možné nájsť aj pod 1%. Pri nebankovkách je to zriedkakedy pod 10%.

Pri klasickej pôžičke hrá dôležitú úlohu aj údaj s názvom RPMN (ročná percentuálna miera nákladov). Je to číslo, ktoré býva vyššie ako úrok a to preto, že okrem neho v sebe zahŕňa aj iné poplatky s produktom spojené. Preto má oveľa vyššiu výpovednú hodnotu práve pri tomto type finančného produktu, než pri dvoch vyššie zmienených. Jej maximálna hodnota môže byť približne 34%, čo stanovuje štát. Preto ak máte pri vyššie uvedených úrok cez 30%, RPMN bude na podobnej úrovni. Ale ak má úrok 1% a RPMN 30% je to už oveľa väčší rozdiel. Práve tento údaj vám povie, že je pôžička skutočne výhodná alebo nie a pomocou porovnania z online kalkulačky to zistíte veľmi jednoducho.

Online porovnanie s kalkulačkou

Ako možno viete, o pôžičku môžete požiadať osobne, cez sms, cez telefón, no najvýhodnejšie je to určite online. Pokiaľ vás zaujímajú ponuky nebankoviek, osobne veľmi nepochodíte, pretože tie majú svoje pobočky len veľmi zriedkavo. Ale za to umožňujú zvyšné tri spôsoby požiadania. V bankách sa osvedčuje osobná žiadosť prípadne tá cez internet.

Kalkulačka na online porovnanie vašich možností je to najlepšie, pokiaľ chcete získať najvýhodnejšiu a najlepšiu pôžičku na súčasnom trhu. Keďže je bezplatná a nezáväzná, výpočet vašich ponúk si môžete urobiť hocikedy a aj v niekoľkých opakovaniach. Do formulára, napr. aj v úvode odporúčanej stránke, stačí zadať základné údaje ohľadom žiadaného produktu. Po jeho odoslaní sa vám do niekoľkých sekúnd zobrazia vaše možnosti. Okamžite uvidíte, ktorá pôžička je pre vás tá najlepšia a to pomocou bezplatnej kalkulačky na online porovnanie. Bola by škoda ju nevyužiť, pokiaľ si plánujete požiadať o väčšiu pomoc. Ušetriť s ňou môžete nielen stovky, nielen tisíce, ale až desaťtisíce eur! Ak si vyberiete niektorú ponuku z tabuľku, poväčšine o ňu môžete aj ihneď požiadať. Prípadne si dohodnúť stretnutie s pracovníkom spoločnosti, aby ste si podiskutovali o detailoch daného produktu.

S týmto produktom sa určite každý z nás už stretol, hoci nemuselo ísť o priamy záväzok. Pôžička je teoreticky spracovaná napr. aj v tomto článku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *